English
   

biyografi

galeri

filmler

kitaplar

basında

koleksiyon satış

haberler

iletişim

ana sayfa

 

Demo

hakkında
sergiler

 

Untitled Document

Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Timurtaş Onan, İstanbul’da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. 25 yıldır profesyonel olarak çalışan Timurtaş Onan, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katıldı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer aldı.

Uluslararası sanatçılarla, düzenlediği projeksiyon çalışmalarıve enstalasyonlarla “Positions and Directions”, “Triangle” “Nekropolis” ve “Cultural and Contamporary Art” adlı çağdaş sanat etkinliklerine katıldı.

2005 yılında Beyoğlu Geceleri adlı ilk kitabını yayımladı.

2006 yılında Fransız Kültür Merkezinde gerçekleştirdiği Beyoğlu Geceleri adlı audio visual – Enstalasyonu daha sonra Brünsbüttel Stadt gallery de ve Athens month of photography kapsamında Atinada Artower Clio gallery de sundu.

Fransa’nın Rennes şehrinde gerçekleştirilen yedi Türk fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan “Türkiye Kavşağı” ve beş Türk ve beş Yunanlı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen “Birlikte Varoluş” adlı sergilerin küratörlüğünü yaptı.

2007 yılında, üç ödüllü ilk belgesel filmi “Sokak Çocukları”nı çekti. Yine aynı yıl ünlü ingiliz heykeltraş David Cregeen ile birlikte “Eternal Image” adlı Heykel - Fotoğraf Sergisini The Royal Geographical Society, Londrada gerçekleştirdi.

2009 yılında Yunanistan Kültür Vakfı’nın düzenlediği ve Balkan ülkelerinden 7 sanatçının yer aldığı “Balkanlarda Işık ve Gölgeler” adlı sergide Türkiye’yi temsil etti.

2010 yılında Dortmund Kültür ve Sanat Tarihi Müzesi’nde “Beyoğlu Neoclassic” adlı sergisini açtı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ile Boğaziçi Üniversitesi’nin ortak etkinliği olan “Kültür Nehri İstanbul” projesi kapsamında “Tarihi Yarımada/Yansımalar” adlı belgesel film ve kitabı ile üniversite öğrencileriyle gerekleştirdiği “Tarihi Yarımadaya Genç Bakış” adlı sergi ve kitap projelerini gerçekleştirdi.

2011 yılında Alman sanatçı Horst Hamann ile birlikte Beyoğlu looks Mannheim-Mannheim looks Beyoğlu, adlı sergiyi Mannheim Stadt Gallery de,

2013 yılında İstanbul “City of Light & Shadows” adlı sergiyi Place Guillaume, Luxembourg da açtı.

2014 Yılında İki Tersaneyi konu alan Abandoned adlı sergisini Merhart Gallery ve İstanbul Fotoğraf Galerisinde açtı

Filmografisi

Sokak Çocukları - 2007 (Beylikdüzü Kısa Film Festivali - en iyi belgesel, Akbank Kısa Film Festivali - mansiyon ve PAM Kısa Film Festivali-en iyi 2. belgesel ödüllerini kazanmıştır),

Tarlabaşı’nda Neler Oluyor? - 2008

Hayali Tacettin Diker - 2009

Kramp - 2010

Tarihi Yarımada/Yansımalar – 2010 (İFSAK Kısa Film Yarışması Mansiyon ödülü)

Geziyi hatırlamak -2014 –VIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali" birincilik Ödülü

 

 
İDE Ajans