English
   

biyografi

galeri

filmler

kitaplar

basında

koleksiyon satış

haberler

iletişim

ana sayfa

 

Untitled Document

 

Timurtaş Onan’dan Fotoğraf Enstelasyonu Nights On Beyoğlu

Timurtaş Onan, 2004 - 2005 arasında Beyoğlu'nda geceleri çekim yaparak gerçekleştirdiği "Nights 0n Beyoğlu" adlı fotoğraf enstelansyonunu 3-4 Ekim tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi'nde sundu. Sanatçı sergi mekanının duvarlarında yaptığı yerleştirmeleri interaktif bir sunumla destekliyor.

Kompozisyon kurallarını zorlayan ve handikapları avantaja dönüştürmeyi başaran bu çalışma, yapısıyla klasik anlamda belgeselci yada izlenimci değildir. Beni oraya çeken özelliklerin başında Beyoğlu'nun hem kentin içinde hemde kente yabancı olması, yüksek tansiyon, erotizm, aşırı kontrast ve değişkenlik ile birlikte kaotik yankılar barındırması gelmektedir.

Nasıl bir ressam resim yaparken belli bir yerden sonra resim onu biryerlere götürür, bende buna benzer bir deneyim yaşadım. Zenginlik ve sefalet bir arada, umut ve umutsuzluk at başı gidiyor. Sadece maddi sefalet değil, manevi sefalette var. Bir tarafta eğlenen bir kesim, bir tarafta üç beş kuruş için orada bulunan gece insanları, karton kutunun üzerinde yatan evsizler, kendini alkole vermiş eski sinema emekçileri ve usunu yitirmiş umutsuz kişiler.

 

 
      

 
İDE Ajans