loader
Timurtas Onan was born and brought up in Istanbul. Becoming involved in photography in 1980 he has worked as a professional photographer for the past 25 years.

Through this period he has participated in, organised and attended many photographic events, taking part in and holding exhibitions of his work both at home in Turkey and abroad and also acting as a jury member for national and international photographic competitions.

His work has involved international photographic projects, the creation of documentary films on socially relevant issues and he is particularly well known for his distinctive projects on Istanbul. His work as an artist can be seen in many public and private collections in Turkey and abroad. At the present time he is holding photo workshops; curating various exhibitions, and working on new photographic projects.


Amongst other work Timutas has shot the documentary films:

Street Children 2007

What’s going on in Tarlabaşı 2008

Hayali Tacettin Diker 2009 (The Master of Karagöz Shadow Theatre)

Kramp

Historical Peninsula/Reflections 2010

Remembering Gezi 2014


His published books are:

Nights on Beyoğlu

Turkish Photographers Library No: 30

İstanbul Blues and

Historical Peninsula/Reflections.İstanbul’da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. 25 yıldır profesyonel olarak çalışıyor.

Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katıldı, sergiler açtı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer aldı. Bir çok kurum ve üniversitede sempozyum ve etkinliklere davet edildi, projeler gerçekleştirdi.

Sosyal konularda belgesel filmler çekti. İstanbul’u konu alan farklı projeleri ile tanınmaktadır. Sanatçının eserleri Türkiye ve yurt dışında kurum ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Bu günlerde fotoğraf atölyeleri gerçekleştirmekte, çeşitli sergilerin kürasyonunu yapmakta ve yeni fotoğraf projeleri üzerinde çalışmaktadır.


Filmografisi:

Sokak Çocukları - 2007 (Beylikdüzü Kısa Film Festivali - en iyi belgesel, Akbank Kısa Film Festivali - mansiyon ve PAM Kısa Film Festivali-en iyi 2. belgesel ödüllerini kazanmıştır),

Tarlabaşı’nda Neler Oluyor? - 2008

Hayali Tacettin Diker - 2009

Kramp - 2010

Tarihi Yarımada/Yansımalar – 2010 (İFSAK Kısa Film Yarışması Mansiyon ödülü)

Geziyi hatırlamak -2014 –VIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali" birincilik Ödülü


Kitapları

Tarihi Yarımada/Yansımalar, 2010

İstanbul Blues, 2009

Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi No: 30, 2006

Beyoğlu Geceleri, 2005

PORTRE

PORTRE

PORTRE